"Zobacz to, czego nie ma”

To intrygujące hasło towarzyszy kampanii edukacyjnej prowadzonej przez wirtualne Muzeum Utracone. Jej celem jest pokazanie ogromnej skali zniszczeń i grabieży polskich obiektów kultury, jakie miały miejsce podczas II wojny światowej. Zagadnienie jest wciąż niedostatecznie zbadane przez historyków, to „biała plama” w naszych dziejach.

Z kolei cyfrowy film to ciekawa i nowatorska forma prezentacji, jaką oferują współczesne media wszystkim osobom zainteresowanym historią.

Prezes Fundacji Książąt Lubomirskich zaangażował się w projekt, biorąc udział w nagraniu na temat „Portretu księcia Zdzisława Lubomirskiego” pędzla Stanisława Lentza. Wymieniony artysta należał do najwybitniejszych polskich malarzy i ilustratorów przełomu XIX i XX wieku. Swoje prace wystawiał w Warszawie, Berlinie, Wiedniu, Monachium, Paryżu, Petersburgu, Londynie, Antwerpii czy Wenecji. Był wielokrotnie nagradzany.

Zdzisław Lubomirski żył w czasach przełomów, a swoje umiejętności wykorzystywał służąc Polsce. Faktycznie kierował Komitetem Obywatelskim miasta Warszawy podczas I wojny światowej, był prezydentem stolicy, wreszcie, jako regent Królestwa Polskiego, współtworzył polską Deklarację Niepodległości, która ukazała się w dniu 7 października 1918 roku i przekazywał władzę swojemu przyjacielowi Józefowi Piłsudskiemu. Podczas II wojny światowej, w wyniku sprzeciwu wobec niemieckich żądań, trafił na Pawiak. Zmarł wkrótce po opuszczeniu więzienia na skutek ran odniesionych w czasie tortur.

W ramach kampanii inne znane i cenione osoby opowiadają o dziełach polskiej sztuki, które przepadły na zawsze. Zapraszamy do obejrzenia nagrań, w jakich wzięli udział m. in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Podsekretarz Stanu Małgorzata Omilanowska, Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny, Prezes Fundacji Orange Jadwiga Czartoryska, Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Andrzej Rottemund czy Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski. Kliknij na interesujący Cię film.

Kliknij na interesujący Cię film.

MECENASI SZTUKI

DYREKTORZY INSTYTUCJI KULTURY I ZNAWCY SZTUKI