Fundusz stypendialny im. Księcia Aleksandra Lubomirskiego

Jak co roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie zdecydowano o przyznaniu funduszu stypendialnego im. Księcia Aleksandra Lubomirskiego. W kapitule mimo licznych obowiązków zasiadł jej stały członek, a założyciel Fundacji Książąt Lubomirskich – Stanisław Lubomirski-Lanckoroński.

Tegoroczna edycja jest już ósmą. Ideą stypendium jest wsparcie materialne niezamożnych studentów, a w szczególności sierot oraz mieszkańców dawnych kresów wschodnich Rzeczypospolitej. Patronem inicjatywy jest Fundacja Książąt Lubomirskich, która również współfinansuje stypendia.

Dzisiejszy główny gmach Uniwersytetu Ekonomicznego powstał dzięki księciu Aleksandrowi Lubomirskiemu z myślą o otwartym w 1893 r. przez niego schronisku „dla chłopców opuszczonych lub złego prowadzenia się”. W późniejszym czasie budynek kilkukrotnie zmieniał przeznaczenie będąc m.in. szpitalem oraz zakładem wychowawczym dla chłopców. W 1952 r. Fundacja Lubomirskiego przestała istnieć, a obiekt przekazano obecnemu Uniwersytetowi Ekonomicznemu. Rolę Fundacji Aleksandra Lubomirskiego oraz innych członków rodu w dzisiejszych czasach stara się pełnić nasza Fundacja pomagając potrzebującym.