Renowacja Zamku w Wiśniczu

Zamek został wybrany przez Fundację Książąt Lubomirskich ze względu wartość historyczną i architektoniczną, jaką przedstawia. Nie bez znaczenia był fakt, że to rodzinna posiadłość i własność rodziny Lubomirskich. Do dziś jego mury są widownią najważniejszych wydarzeń rodzinnych.

Historia budowli sięga czasów średniowiecza. Początkowo posiadłość była własnością możnego rodu Kmitów, którzy zbudowali na wzgórzu pierwszą rezydencję mieszkalną i obronną. Potem zamek zakupił Sebastian Lubomirski. Członkowie rodziny rozbudowali zamek, przekształcając go w trudną do zdobycia twierdzę otoczoną murem z wygodną i bogato wyposażoną rezydencją mieszkalną, gdzie często gościli królowie. Zamek i położone nieopodal miasteczko Wiśnicz stanowiło centrum życia kulturalnego, gospodarczego i politycznego okolicy.

Fundacja od ponad stu lat prowadzi prace renowacyjne na terenie zamku. Pierwsze plany remontowe pochodzą z 1901 roku. Były szybko realizowane pod kierunkiem Adolfa Szyszko-Bohusza aż do wybuchu II wojny światowej, nawet pomimo kryzysu ekonomicznego. Remont przeprowadzony został niemal w całym zamku i jego otoczeniu. Od 1989 roku odnawiane są kolejne fragmenty olbrzymiej budowli. Renowacja prowadzona jest przy udziale przedstawicieli rodziny i władz lokalnych. Kompleksowy remont został przeprowadzony w sali balowej. Odnowiono niemal całą reprezentacyjną komnatę. Fundacja zainwestowała w renowację parkietu, uzupełnienie tynków i konserwację stropu. Na ścianach zawisły kopie wielkoformatowych portretów członków rodu. Odnowiony został kartusz z rodzinnym herbem.

Jednocześnie Fundacja zainwestowała w nowoczesne technologie, które do dziś są wykorzystywane na zamku. Przeprowadziła częściowy remont instalacji wodno-kanalizacyjnej, zainstalowała toalety. Dba o otoczenie zamku, wyraziła zgodę na wycinkę starych drzew stwarzających niebezpieczeństwo dla zwiedzających i rozebranie szop o niekorzystnym wyglądzie, postawionych przy bramie w czasach współczesnych.

Zamek po wielu latach pozostawania w złym stanie odzyskuje swój dawny blask. Obiekt jest promowany, przybywa turystów. W ubiegłym roku swoją działalność w zabudowaniach przy zamku wznowił hotel „Kmita”. Położenie zamku przy uczęszczanych szlakach turystycznych jest dodatkowym atutem.