Stypendia

Fundacja Książąt Lubomirskich swoje wsparcie kieruje również do studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Uczelnia zajmuje się kształceniem młodzieży na kierunkach i specjalnościach szczególnie potrzebnych we współczesnej gospodarce. Oferuje studia licencjackie, magisterskie, podyplomowe. Zapewnia zainteresowanym szereg innych form nauczania, takich jak wykłady otwarte, kursy, spotkania z ciekawymi osobami, konferencje naukowe.

Fundowanie stypendiów ma charakter ciągłego, comiesięcznego wsparcia. Pieniądze przeznaczone są dla ubogiej młodzieży pochodzącej z dawnych Kresów Rzeczypospolitej, która podjęła studia na wyżej wymienionej uczelni. Fundacja Książąt Lubomirskich w realizacji tego projektu ściśle współpracuje z Fundacją Uniwersytetu Ekonomicznego, która zajmuje się rozdzielaniem otrzymanego wsparcia. Prezes Fundacji Książąt Lubomirskich należy do Kapituły Stypendium imienia księcia Aleksandra Lubomirskiego, w skład której wchodzi szereg znamienitych osób, w tym władze uczelni.

Fundowanie stypendiów ma pomóc, a niekiedy umożliwić ubogim studentom naukę na wybranym uniwersytecie. Ma też wymiar patriotyczny, ponieważ projekt skierowany jest do osób polskiego pochodzenia. Burzliwe koleje historii utrudniły im kontakt z Polską, jej kulturą, historią i językiem ojczystym. Władze Fundacji postanowiły wesprzeć finansowo takie osoby. Studia, oprócz przygotowania zawodowego, umożliwią im lepsze poznanie własnych korzeni i tradycji. Później będą mogły podjąć pracę na terenie Polski lub przekazać nabytą wiedzę po powrocie do dotychczasowego miejsca zamieszkania. Jeśli zdecydują się na powrót, ich doświadczenie pozwoli na umacnianie polskości na dawnych Kresach.

Projekt stypendiów znajduje również swoje uzasadnienie wśród charytatywnych tradycji rodzinnych. Został dostosowany do dzisiejszych potrzeb i standardów. Członkowie zasłużonego książęcego rodu często wysyłali swoich poddanych / służących / podopiecznych na naukę praktycznych zawodów, którą finansowali. Pozwoliło im to zdobyć dobrze wykształconych i oddanych zarządców dóbr i rezydencji oraz nauczycieli, którzy zdobytą wiedzę rozpowszechniali na terenie majątku.

Członkowie rodziny Lubomirskich związani są z Uniwersytetem Ekonomicznym od czasu jego powstania. Główny gmach uczelni powstał z fundacji księcia Aleksandra Lubomirskiego, który część swojej fortuny przekazał władzom Galicji. Powstał wówczas zakład dla ubogich chłopców, gdzie znaleźli schronienie i mogli nauczyć się praktycznego zawodu. Dziś jest to nowoczesna, dynamicznie rozwijająca się uczelnia wyższa.

Zwieńczeniem zeszłorocznych działań Fundacji Książąt Lubomirskich była organizacja i rozwiązanie programu stypendialnego i grantowego dla zdolnej młodzieży z Podkarpacia. Stypendia i granty przeznaczone zostały uczniom i studentom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki, kultury i sztuki, przedsiębiorczości oraz sportu. Takie wsparcie otwiera nowe drogi, pozwala kontynuować naukę i rozwijać pasje. Gala rozdania stypendiów, która odbyła się w Pałacu Lubomirskich w Przemyślu, była doskonałą okazją do rozmów o rozwoju młodych ludzi, inkubacji przedsiębiorczości, korzyściach i zagrożeniach wynikających z emigracji i wielu innych sprawach istotnych dla wchodzącego w dorosłość pokolenia mieszkańców Podkarpacia.