Ochrona zabytków

Jednym z kluczowych celów Fundacji Książąt Lubomirskich jest ochrona dziedzictwa narodowego i kultury materialnej. Jej przejawami są zabytki architektury. Niosą ze sobą wiedzę o przeszłości i duży ładunek pozytywnych emocji zawartych w symbolice. Obrazują potęgę i trwanie. Władze Fundacji nawiązują do tradycji odnawiania i remontowania rodzinnych pałaców, dworów, zamków, kościołów i kaplic.

Fundacja wspiera nowoczesne formy renowacji zabytków, nie tylko te, które zostaną objęte projektem ekologicznego budownictwa. Współczesne zasady rekonstrukcji obiektów architektury zakładają, że muszą one nie tylko odzyskać swój dawny charakter, ale też zostać dostosowane do współczesnych potrzeb. Spełniać wymogi bezpieczeństwa. Każdy zabytek to unikatowy symbol przeszłości. Oprócz materii, z której jest zbudowany posiada swoistą duszę – niepowtarzalny klimat swoich wnętrz i historię. Często tę najciekawszą. Dzieje bitew, tajnych narad, podsłuchów. Takie obiekty szczególnie zasługują na ocalenie od zniszczenia i przywrócenie ich dawnego blasku. Po odbudowie, kompleksowym remoncie czy renowacji realizowanym przy wsparciu Fundacji często zmienią swoje funkcje. Zamek obronny może stać się hotelem czy atrakcją turystyczną. Pozostanie jednak symbolem dawnej potęgi. Rezydencja mieszkalna może zostać zamieniona na muzeum, ale zachowa swój niepowtarzalny charakter stając się placówką edukacyjną.

Przez wieki zmieniły się zasady odnawiania zabytków. Muszą być one odrestaurowane lub odbudowane tak, aby przywrócić ich pierwotny charakter. Jednak to powoduje, że możliwe, a nawet konieczne staje się wydobycie z zabytkowych obiektów ich najlepszych cech, często niespotykanych w dzisiejszym budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym. Dawne obiekty po odbudowaniu lub renowacji stają się bardziej przystępne dla użytkowników i gości. Wyeksponowane zostają ich najciekawsze właściwości.

Celem Fundacji jest ocalenie jak największej liczby takich miejsc. Ważnych dla historii Polski. Niezależnie od tego, czy są to obiekty obronne, mieszkalne, reprezentacyjne, sakralne. W pierwszej kolejności typowane są szczególnie bliskie rodzinie Lubomirskich. Fundacja wspiera więc renowację zamku i kościoła karmelitów w Wiśniczu. Niebawem zakres działalności w tym zakresie ulegnie rozszerzeniu.

Ochrona zabytków zawiera w sobie wiele ważnych społecznie celów. Pozwala ocalić od zapomnienia interesujące obiekty o niespotykanych cechach. Umożliwia przywrócenie ich dawnej świetności. Często stanowi część ważnych projektów naukowych i wzbogaca wiedzę o przeszłości. Pozwala dostosować zabytki do nowych funkcji, jakie mogą pełnić dziś.