"Per Saecula" organizatorem już trzeciej Biesiady na zamku w Wiśniczu.
Wiśnicki zamek ponownie stał się areną starć i zabaw członków dworu książąt Lubomirskich. „Per Saecula”, stowarzyszenie wspierane przez Fundację Książąt Lubomirskich, już po raz trzeci zorganizowało tradycyjną Biesiadę.
Był poczęstunek z czasów baroku, inscenizacja bitwy z użyciem rapierów, „krwawe” zajście w karczmie, turnieje łuczniczy i szabli oraz pokaz i nauka staropolskich tańców przy dźwiękach tradycyjnych instrumentów. Na wiśnicki zamek przybyły liczne zaprzyjaźnione grupy rekonstrukcji historycznych ora wielu widzów i turystów.
Fundacja Książąt Lubomirskich stale wspiera Grupę Odtwórstwa Historycznego „Per Saecula”. To stowarzyszenie, które ma na celu popularyzację wiedzy historycznej, naukę dziejów poprzez ich odtwarzanie oraz eksperymenty z tej dziedziny. Proces przygotowywania inscenizacji historycznych jest długi i wymaga wiele umiejętności i determinacji. Najpierw przeprowadzane są szczegółowe badania historii dotyczącej „życia codziennego” w epoce: strojów, jadłospisów, sposobów prowadzenia działań wojennych, wreszcie zabaw i wyposażenia wnętrz zamkowych. Potem wszystkie szczegóły są odtwarzane i testowane w praktyce, często na oczach wielu widzów. Efekty końcowe, pokazywane podczas inscenizacji budzą coraz większe zainteresowanie zarówno turystów, jak i zawodowych historyków, dla których stanowią okazję do porównań teorii z praktyką.
Członkowie stowarzyszenia „Per Saecula” są bardzo aktywni na terenie Polski, biorą również udział w zjazdach międzynarodowych. W roku bieżącym, poza organizacją Biesiaday w Wiśniczu, uczestniczyli w inscenizacjach w Krakowie, pochodzie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz w Tata na Węgrzech, gdzie zorganizowano kilkudniowe „manewry” i negocjacje z „sułtanem”.
Projekt wsparcia grupy rekonstrukcji historycznej działającej w Wiśniczu, realizowany przez Fundację Książąt Lubomirskich, ma na celu popularyzację historii, jej „żywe” poznawanie oraz prowadzenie naukowych badań i eksperymentów z tej dziedziny. Jego celem jest dotarcie głownie do młodych osób, które poszukują inspiracji dla swoich pasji oraz ciekawych i oryginalnych możliwości spędzania wolnego czasu. Dzięki zaangażowaniu młodych osób z „Per Saecula” wiśnicki zamek stał się miejscem bardziej atrakcyjnym dla zwiedzających. Treningi i ćwiczenia organizowane przez stowarzyszenie oraz ciekawe lekcje prowadzone w niepowtarzalnej atmosferze zabytkowych wnętrz przyciągają coraz więcej turystów.
Bieżące informacje o działaniach stowarzyszenia można uzyskać na stronie : http://gohps.pl/.