Edukacja

Jest to szczególnie ważna dziedzina w działalności Fundacji Książąt Lubomirskich. Twórcy organizacji współpracują w tym obszarze z Muzeum – Pałacem w Wilanowie, warszawskim przedszkolem, szkołami podstawowymi, Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, stowarzyszeniem TOTUM AB ALTO z Wiśnicza i Klubem Sportowym Szreniawa. Biorą udział w przygotowaniu wystaw, wydawaniu prac naukowych i źródeł historycznych. Wspierają placówki dydaktyczne, fundując nowoczesny sprzęt komputerowy dla szkół i stypendia dla studentów. Doceniają inicjatywy oddolne, takie jak działalność drużyny piłkarskiej i grupy rekonstrukcji historycznych.

Edukacja jest istotna dla całego społeczeństwa. Dotyczy nie tylko osób młodych – przedszkolaków, uczniów i studentów, ale nas wszystkich. Trudno zaprzeczyć, że w dynamicznie zmieniającym się świecie wszyscy uczymy się przez całe życie. Celem projektów edukacyjnych jest wsparcie najbardziej potrzebujących jednostek i organizacji, zapewnienie dostępu do nowoczesnych technologii, wyrównywanie szans i ułatwianie startu w dorosłość młodym osobom oraz rozwój ich pasji, talentów i zainteresowań.

Wiele projektów edukacyjnych ma charakter ciągłego wsparcia udzielanego poszczególnym organizacjom i jednostkom. Władzom Fundacji zależy na tym, aby każde wartościowe działanie mogło rozwijać się i dawać owoce. By nie stało się kolejnym niezrealizowanym pomysłem. By mogło rozkwitnąć. Młodzież uczy się określonych wartości poprzez sport, samodzielne zdobywanie wiedzy i przekazywanie jej w przystępnej formie. Fundacja uważa, że pasje, talenty, inicjatywę i chęć młodych osób do działania warto wspierać. Zaangażowanie młodzieży i Fundacji w inicjatywy oddolne przynosi efekty w postaci promocji lokalnej społeczności. Zakup sprzętu umożliwia naukę nowoczesnymi metodami. Wystawy i wydawnictwa książkowe popularyzują naukę i wiedzę o historii Polski.

Projekty edukacyjne realizowane są w małych i dużych miejscowościach na terenie całej Polski. Jednostki i organizacje potrzebują wsparcia wszędzie, niezależnie od lokalizacji i obszaru działania. Kierując swoje wsparcie Fundacja wybiera ośrodki najbardziej potrzebujące często bliskie rodzinie Lubomirskich. Ważne jest też przesłanie wspieranego projektu i jego zgodność ze statutowymi celami Fundacji.