13 listopada 2013 r. - widowisko słowno- muzyczne „Mam biało-czerwone serce”

Na zakończenie obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Przemyślu, 13 listopada 2013 roku na scenie Zamku Kazimierzowskiego odbyło się widowisko słowno-muzycznym pt. „Mam biało-czerwone serce”. Aby podkreślić wyjątkowość tego święta przed wejściem na salę widowiskową wszyscy przybyli goście otrzymywali samozaciskowe opaski odblaskowe w barwach biało-czerwonych – patriotyczny, narodowy symbol Polaków. Witając widzów koncert otworzyła Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renata Nowakowska.

Z okazji 95. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przed przemyską publicznością wystąpiły dzieci z Publicznego Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Felicjanek w Przemyślu, które przygotowane zostały przez Wicedyrektor Przedszkola s. Monikę Ślusarczyk i panią Bernadetę Juchę. Współautorem prezentacji i wizerunku dzieci był dowódca I Batalionu czołgów w Żurawicy ppłk Rafał Kowalik. Grupę poprowadził szeregowy Damian Turek. Zakup mundurków, w których wystąpiły dzieci dofinansowała Fundacja Książąt Lubomirskich. Swoje umiejętności artystyczne zaprezentowała również młodzież z V Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, którą przygotowały instruktorki Elżbieta Bernatek i Anna Jakubiak. Owacyjnie przyjęty przez widownię występ młodych i najmłodszych wykonawców wyraźnie potwierdził, że 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości to uroczysty dzień dla wszystkich Polaków – dużych i małych.

Ranga tego artystycznego wieczoru w zabytkowym obiekcie została potwierdzona poprzez obecność wybitnych gości. Pieczołowicie przygotowany program występu obejrzeli m.in.: Poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska, Poseł na Sejmu RP Marek Rząsa, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciech Błachowicz, Sylwia Kryń z Fundacji Książąt Lubomirskich, Ewa Sawicka Przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Przemyślu.

Organizatorem tego niezapomnianego widowiska byli: Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Przemyślu, Przemyskie Centrum Kultury i nauki ZAMEK oraz V Batalion Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.