Znawca Rzeszowa pozna Wiedeń

Zwycięzca II edycji konkursu wiedzy o Rzeszowie wyjedzie na trzydniową wycieczkę do Wiednia. Nagrodę główną ufundował Jan Lubomirski – Lanckoroński, który wspólne z JM Rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Aleksandrem Bobko i Prezydentem Miasta Rzeszowa Tadeuszem Ferenc objął patronat nad imprezą.

Celem konkursu jest promocja wiedzy o Rzeszowie wśród uczniów szkół średnich oraz zachęcanie ich do poznawania i odkrywania historii i dziedzictwa kulturowego stolicy Podkarpacia. Podczas spotkań z socjologami, historykami, architektami, regionalistami i dziennikarzami, uczestnicy projektu będą mieli okazję zdobycia wiedzy niedostępnej nigdzie indziej i przekazywanej w atrakcyjnej formie. Te wyjątkowe lekcje odbędą się na początku marca.

Konkurs, przeznaczony dla szkół ponadgimnazjalnych, został podzielony na dwa etapy: szkolny i finałowy. Rozstrzygający test, który wyłoni zdobywcę nagrody głównej, odbędzie się w pierwszej połowie kwietnia 2014 roku. Regulamin i karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie http://socjologia.univ.rzeszow.pl/Konkurs.

Zaangażowanie Fundacji Książąt Lubomirskich w organizację przedsięwzięcia wynika z bogatych tradycji i związków historycznych. Rodzina przez wiele wieków była obecna w regionie i miała decydujący wpływ na rozwój stolicy Podkarpacia, ale również miast takich jak Łańcut, Przeworsk, Przemyśl, Stalowa Wola czy Baranów Sandomierski.

W XVIII wieku Rzeszów stał się ważnym ośrodkiem życia kulturalnego i gospodarczego Rzeczypospolitej. To również wynikało z długofalowej działalności edukacyjnej i architektonicznej podjętej przez właścicieli miasta – rodzinę Lubomirskich, z którą nierozerwalnie związane są też najcenniejsze zabytki miasta. Na przykład: książę Jerzy Sebastian sprowadził do Rzeszowa oo. pijarów, którzy założyli tu szkołę średnią o bardzo wysokim poziomie kształcenia. Książę Hieronim Augustyn przebudował zamek i otoczył go fortyfikacjami typu bastionowego. Rodzina przez dziesięciolecie opłacała architektów światowej sławy: Tylmana z Gameren i Karola Wiedemanna. Ich dzieła do dziś pozostają wizytówką miasta, a kryją jeszcze niejedną tajemnicę, jaką, być może, odkryją uczestnicy konkursu.

Jest to kolejny projekt Fundacji Książąt Lubomirskich związany z edukacją historyczną i realizowany w stolicy Podkarpacia. 1 maja 2013 roku na terenie fos zamkowych odbył się piknik historyczno-patriotyczny „Lubomirski wraca do Rzeszowa". Uroczysta defilada husarii zabytkowymi ulicami i bogaty program rekonstrukcji historycznych inspirowane był dziejami powrotu hetmana Hieronima Augustyna Lubomirskiego do Rzeszowa po tryumfie nad armią turecką pod Wiedniem w 1683 roku.