Pomoc zdolnej młodzieży i krzewienie pamięci historycznej

Dla Fundacji Książąt Lubomirskich miniony rok był intensywny i bogaty w działania mające na celu propagowanie postaw humanistycznych, patriotycznych, prospołecznych oraz wspieranie placówek medycznych. To podstawowe zadania Fundacji, które w 2015 roku wiązały się z szeregiem inicjatyw, wydarzeń i uroczystości.

Gala rozdania stypendiów i grantów w Przemyślu, której kolejne edycje zostały już zaplanowane, Juwenalia Przemyskie, przekazanie kopii obrazu zatytułowanego „Książę Henryk Lubomirski jako Geniusz Sławy” na rzecz Muzeum w Przeworsku, wsparcie finansowe szpitala w Ustrzykach Dolnych, letnie czytanie na świeżym powietrzu – to jedne z wielu działań, których w 2015 roku podjęła się Fundacja Książąt Lubomirskich. Ale po kolei.

Działanie na rzecz pasji i pasja do działania
Rok rozpoczął się listem Prezesa Zarządu Fundacji Książąt Lubomirskich, który kierował do dzieci biorących udział w zajęciach organizowanych przez Stowarzyszenie Podaruj Dzieciom Promyk Słońca. Jan Lubomirski-Lanckoroński zachęcał w nim młodych, aby przy wyborze przyszłego miejsca pracy kierowali się pasją i wykorzystali okres młodości na naukę biznesu. Wspierając działania Stowarzyszenia, Fundacja sfinansowała Indeks Sukcesów dla Zuzi, dzięki czemu mogła ona brać udział w zajęciach akademii Super Dziecko.

Kolejnym istotnym wydarzeniem była wizyta Prezesa Zarządu Fundacji Książąt Lubomirskich na Podkarpaciu, gdzie przekazał kopię obrazu Elżbiety Vigee-Lebrun zatytułowanego „Książę Henryk Lubomirski jako Geniusz Sławy” na rzecz Muzeum w Przeworsku. Ta sama wizyta była również okazją do spotkania się z uczniami Szkoły Podstawowej w Harcie aby przekazać im nowe stanowiska komputerowe oraz projektory multimedialne do jednej ze szkolnych pracowni.

Fundacja Książąt Lubomirskich przyczyniała się również do renowacji dzwonu „Sylwester” w parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Ducha Świętego w Przeworsku. Dzięki tej inicjatywie dzwon mógł zabrzmieć po raz pierwszy od 20 lat, a stało się to podczas procesji rezurekcyjnej.

Równowaga to podstawa
Jednym z fundamentalnych celów Fundacji Książąt Lubomirskich jest wspieranie edukacji młodych ludzi. Aby jednak była ona owocna należy zachować równowagę i zapewnić uczniom oraz studentom odrobinę relaksu. Fundacja dobrze zdaje sobie z tego sprawę, dlatego Prezes Fundacji, Jan Lubomirski-Lanckoroński objął honorowym patronatem oraz został współfundatorem Juwenaliów Przemyskich, które odbyły się 22-23 maja 2015 r.

Zeszłoroczne działania Fundacji opierały się również o portal społecznościowy Facebook, który często jest głównym źródłem informacji dla młodych ludzi. Mając to na uwadze, od kwietnia do lipca prowadzony był cykl „Turystyczny Szlak Rodowy Gniazd Lubomirskich”. Jego celem było pokazanie posiadłości, które dawniej należały do rodu Lubomirskich, a obecnie stanowią dobry przykład pięknej architektury i miejsc spotkań z historią.

Fundacja kładzie także duży nacisk na pomoc medyczną. Przekazując cegiełkę na ręce ordynatora Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Marka Kęski, Fundacja wsparła szpital w Ustrzykach Dolnych. Fundusze zostały przekazane na zakup sprzętu do znieczuleń, który jest niezbędnym elementem funkcjonowania każdego szpitala.

Wydarzenia i uroczystości
Podczas oficjalnego otwarcia zeszłorocznego Festiwalu Muzycznego na Zamku w Łańcucie, Jan Lubomirski-Lanckoroński przekazał na ręce Wita Karola Wojtowicza, dyrektora Muzeum, XVIII wieczną mowę sejmową Marszałka Wielkiego Koronnego Stanisława Lubomirskiego. Ten gest wyraźnie akcentuje jeden z głównych celów Fundacji – wspieranie patriotyzmu i spuścizny narodowej, a wręczony dokument jest obecnie jednym z najcenniejszych w zbiorach Muzeum.

Podczas czerwcowej wizyty Prezesa Fundacji Książąt Lubomirskich w Sanoku przyszedł czas na odwiedziny w Parafii Przemienienia Pańskiego oraz przekazanie na ręce ks. Prob. Andrzeja Skiby funduszy na renowację epitafium Sebastiana Lubomirskiego. Z kolei ciepła, lipcowa pogoda sprzyjała zorganizowaniu letniego czytania na świeżym powietrzu. Pomysł został zrealizowany przez Fundację Książąt Lubomirskich i Bibliotekę Publiczną w Przeworsku.

Warto w tym miejscu nadmienić, że Jan Lubomirski-Lanckoroński jest ambasadorem Województwa Lubuskiego i angażuje się w rewitalizację oraz promocję tego regionu. 15 sierpnia odbyło się tam Lubniewickie Święto Sandacza, którego Fundacja była głównym sponsorem i współorganizatorem. Święto z roku na rok zyskuje coraz większe grono sympatyków, a gwiazdą tamtego wieczoru byli Donatan i Cleo, którzy pojawili się na zaproszenie Prezesa Fundacji Książąt Lubomirskich, kręcąc w tamtym czasie teledyski do swoich utworów.

Stypendia dla zdolnej młodzieży
Bez wątpienia odwiedziny na Podkarpaciu miały duży wpływ na działalność Fundacji. Zwieńczeniem jej działań w 2015 roku była organizacja i rozwiązanie konkursu stypendialnego i grantowego dla zdolnej młodzieży z Podkarpacia. Takie wsparcie pomoże w dalszym rozwoju i kolejnych osiągnięciach stypendystów. Gala rozdania nagród odbyła się w Pałacu Lubomirskich w Przemyślu. Towarzyszył jej występ artysty operowego Przemysława Firka, pokaz husarii oraz pokaz gry na flecie poprzecznym w wykonaniu Izabeli Dobrowolskiej. Ten sam flet to nabytek ufundowany przez Fundację Książąt Lubomirskich.