Nagrody Strażnika Pamięci rozdane!

W listopadzie nagrodę „Strażnika Pamięci” odebrały z rąk Kapituły Nagrody Strażnika Pamięci osoby oraz instytucje, które w ubiegłym roku w szczególnym stopniu przyczyniły się do promocji polskiej historii oraz kultury. Fundacja Książąt Lubomirskich była patronem oraz sponsorem tegorocznej edycji wydarzenia.

Ideą, która po raz czwarty przyświecała organizatorom wydarzenia było uhonorowanie osób oraz instytucji, których praca i dorobek w szczególny sposób przyczyniły się zachowania oraz promocji polskiej historii i dziedzictwa narodowego. Patronat honorowy nad uroczystością objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Cieszę się z faktu, że od kilku lat w Polsce odbywa się tak doniosłe i istotne wydarzenie. Fundamentem działalności Fundacji Książąt Lubomirskich jest sprawowanie pieczy nad polską historią i dziedzictwem narodowym. To właśnie historia – często trudna i bolesna – stanowi podwaliny naszej narodowej tożsamości oraz jest gwarantem tego, że jako naród podążamy niezmiennie w dobrym kierunku. Bycie partnerem w organizacji konkursu Strażnika Pamięci było dla mnie wielkim zaszczytem. Z całego serca gratuluję nominowanym oraz laureatom tegorocznej edycji – mówi Jan Lubomirski-Lanckoroński – prezes Fundacji Książąt Lubomirskich.

Wieczór z polską historią
Uroczystą Galę, która odbyła się na Zamku Królewskim uświetniła obecność znakomitych gości. Szefowa Kancelarii Prezydenta – Małgorzata Sadurska odczytała skierowany do uczestników oraz organizatorów list od prezydenta, w którym wyraził radość z odbywającego się wydarzenia, podkreślił jego istotność, a także pogratulował nominowanym oraz laureatom tegorocznej edycji. Prowadzącymi wydarzenie byli Aleksandra Ciejek i publicysta „Do Rzeczy” Rafał Ziemkiewicz. Relację można było śledzić na żywo w Telewizji Polskiej.

Prestiżowa nagroda Strażnika Pamięci została wręczona w trzech kategoriach: TWÓRCA - osoby, których dzieła przyczyniły się do odnowienia pamięci, INSTYTUCJA – placówki i organizacje które w minionym roku podjęły nowe inicjatywy propagujące polską historię oraz MECENAS - podmioty publiczne lub komercyjne, w szczególny sposób materialnie wspierające dbałość o pamięć historyczną. Do Kapituły Nagrody Strażnika Pamięci tworzonej przez reprezentantów polskiej nauki, polityki, biznesu i świata mediów trafiło aż kilkaset zgłoszeń.

Tegoroczni Strażnicy Pamięci
Zwycięzcą w pierwszej kategorii zostali twórcy filmu „Wołyń”, który opowiadając o ludobójczej zbrodni przekazuje trudną wiedzę o polskiej historii. Wyróżnienie zostało złożone na ręce aktorów – Michaliny Łabacz i Adriana Zaręby oraz producentów – Dariusza Pietrykowskiego oraz Andrzeja Połecia. Nagrodę wręczył redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy” – Paweł Lisicki. W kategorii „Instytucja” statuetka trafiła na ręce historyków ze Stowarzyszenia „Memoriał” za znaczący wkład wniesiony w badania nad zbrodnią katyńską. Statuetkę wręczyła prowadząca – Aleksandra Ciejek. Wyróżnienie w kategorii „Mecenas” zostało przyznane Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, której historia od niemal stu lat jest nierozerwalnie złączona z najnowszymi dziejami Polski.

Wyjątkowe wydarzenie
W tym roku została również przyznana nagroda specjalna redaktora naczelnego portalu DoRzeczy.pl – Antoniego Trzmiela. Trafiła na ręce Piotra Woźniaka – prezesa firmy PGNiG, która w nawiązaniu do najlepszych przedwojennych tradycji dostarcza za darmo gaz Powstańcom Warszawskim.

Konkurs Strażnika Pamięci na stałe wpisał się na mapę wydarzeń mających na celu promocję polskiej historii i kultury. Jest wspierany przez wiele ważnych instytucji – w tym Fundację Książąt Lubomirskich.

Liczba kandydatów nominowanych do Nagrody Strażnika Pamięci powiększa się z roku na rok. To doskonały dowód na to, jak ważną rolę pełni w życiu Polaków historia oraz płynąca z niej lekcja. Miejmy nadzieję, że do przyszłorocznej edycji zostanie zgłoszona jeszcze większa kandydatów, a nadchodzący rok przyniesie ze sobą wiele doniosłych oraz istotnych inicjatyw.