100-lecie powstania Polskiego Komitetu Igrzysk Olimpijskich

W tym roku obchodzimy 100-lecie powstania Polskiego Komitetu Igrzysk Olimpijskich założonego w 1919 roku m.in. przez Księcia Stefana Andrzeja Lubomirskiego. Z tej okazji Fundacja Książąt Lubomirskich podjęła współpracę z PKOl oraz Muzeum Sportu i Turystyki, aby upamiętnić działalność księcia.

15 września w Kruszynie (rodzinnej posiadłości, w której mieszkał Książę Stefan wraz z rodziną), odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia. W hołdzie założycielowi i pierwszemu Prezesowi PKOl księciu Stefanowi Lubomirskiemu ufundowana została pamiątkowa tablica. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: przedstawiciele PKOl, Fundacji Książąt Lubomirskich, Rady Regionalnej PKOl w Częstochowie, Wójt Gminy Kruszyna oraz właściciele pałacu.

Dalsze części uroczystości odbyły się w Widzowie, gdzie przedstawicielka Fundacji odczytała list od Prezesa Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego, oraz w Jego imieniu wręczyła medal Pani Wójt, za promowanie pamięci o Rodzinie Lubomirskich.

Same uroczystości zaszczycili złoci medaliści olimpijscy: Luiza Złotkowska, Iwona Marcinkiewicz, Małgorzata Rydz, Marian Sypniewski, Ryszard Bosek, Jakub Jelonek, Dariusz Goździak oraz dyrektor Polskiej Fundacji Olimpijskiej Włodzimierz Kleniewski.

Wszystkich zainteresowanych działalnością księcia Stefana Andrzeja Lubomirskiego zapraszamy od połowy października do Muzeum Sportu i Turystki na nowo otwartą wystawę „Gabinet Księcia Stefana Andrzeja Lubomirskiego”.”