Wystawa obrazów w Wilanowie

Muzeum – Pałac w Wilanowie może się poszczycić największą w Polsce galerią malarstwa portretowego. Obejmuje ona 62 wizerunki książąt Lubomirskich, które są obecnie prezentowane w kontekście i przestrzeni do jakiej zostały stworzone. Nowa wystawa „Lubomirscy w Wilanowie. Polityka i prywatność” to okazja dla koneserów, aby przyjrzeć się unikatowym dziełom sztuki.

Pracownicy Pałacu zrekonstruowali wygląd dziewiętnastowiecznej galerii portretowej. Znalazły się tam wielkoformatowe wizerunki najwybitniejszych członków rodziny książąt Lubomirskich. Ekspozycja obejmuje między innymi portrety: Stanisława – zwycięzcy bitwy pod Chocimiem w 1621 roku, Jerzego Sebastiana – jedynego polskiego arystokraty, który pozostał wierny polskiemu królowi podczas potopu szwedzkiego, Hieronima Augustyna – jednego z dowódców bitwy pod Wiedniem w 1683 roku czy Stanisława Herakliusza – twórcy i właściciela warszawskich Łazienek i jednego z najwybitniejszych pisarzy doby baroku.

Druga część wystawy ma charakter bardziej intymny. Obrazy prezentowane są w prywatnym apartamencie księżnej Izabeli Lubomirskiej – właścicielki Mokotowa, która nadała nazwę tej dzielnicy Warszawy. W Przedpokoju, Salonie i Złotej Sypialni można podziwiać portrety Błękitnej Markizy i jej bliskich. Będzie można również zajrzeć do apartamentu kąpielowego, prywatnej łazienki księżnej, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

Wystawę malarstwa uzupełnia specjalnie przygotowana ścieżka tematyczna. Obejmuje dziesięć przystanków na terenie rezydencji w miejscach, gdzie zachowały się dowody mecenatu artystycznego książąt Lubomirskich.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 14 października 2011 roku. Uczestniczyli w nim między innymi: Jego Eminencja, Ksiądz Józef Kardynał Glemp, Prymas Polski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Minister Maciej Klimczak, Minister Dominik Radziwiłł, Senator Jarosław Lasecki, oraz przedstawiciele świata biznesu, nauki i arystokracji.

Władze Fundacji Książąt Lubomirskich zaangażowały się w organizację wystawy. Fundacja udostępniła swoje prywatne zbiory, które są eksponowane w Pałacu. Dofinansowała również wydanie katalogów wystawy i książki „Stanisław Herakliusz Lubomirski i artyści”.

Zapraszamy wszystkich chętnych do obejrzenia unikatowych zbiorów. Wystawa jest czynna w poniedziałki, środy, czwartki, piętki i soboty w godzinach 9.30 – 15.00 oraz w niedziele od 10.30 – 15.00.

Portret księżnej Izabeli Lubomirskiej